PL
Wybierz pojazd
+48814503001
Wybierz pojazd

Chłodnice samochodowe

Nie wybrano samochodu Aby zobaczyć towar, wybierz samochód, do którego szukasz części.

Najczęściej zadawane pytania

Zamów do odbioru w następujących miastach:

Jeśli masz jakiekolwiek pytania przy wyborze produktów z kategorii CHŁODNICE SAMOCHODOWE, zawsze możesz odwiedzić nasze fizyczne sklepy w miastach wymienionych poniżej, gdzie możesz nie tylko odebrać towar, ale także skonsultować się z naszymi ekspertami przed zakupem. Jeśli zamówisz oryginalną część online, będzie ona dostępna następnego dnia roboczego. następnego dnia, możesz odebrać swoją część w najbliższym sklepie fizycznym. Części samochodowe zamówione online są dostarczane nie tylko do naszych fizycznych sklepów, ale także do różnych miast i przedmieścia. W naszych sklepach nie tylko otrzymasz fachową pomoc od naszych kierowników, ale także będziesz miał możliwość obejrzenia potrzebnych Ci nowych części przed zakupem. Części samochodowe Przy zamówieniu online dostarczamy do następujących miast Polski: Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Sosnowiec, Radom, Kielce, Toruń, Gliwice, Zabrze, Bytom, Bielsko-Biała, Olsztyn, Rzeszów, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Wałbrzych, Opole, Płock, Elbląg, Gorzów Wielkopolski, Włocławek, Tarnów, Zielona Góra, Chorzów, Kalisz, Koszalin, Legnica, Grudziądz, Słupsk, Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój, Jelenia Góra, Nowy Sącz, Konin, Piotrków Trybunalski, Lubin, Inowrocław, Siedlce, Mysłowice, Piła, Ostrowiec Świętokrzyski, Siemianowice Śląskie, Ostrów Wielkopolski, Pabianice, Stargard Szczeciński, Gniezno, Głogów, Suwałki, Chełm, Peremyshl, Tomaszów Mazowiecki, Stalowa Wola, Zamość, Kędzierzyn-Koźle, Łomża, Leszno, Żory, Bełchatów, Tarnowskie Góry, Mielec, Świdnica, Piekary Śląskie, Tczew, Racibórz, Będzin, Zgierz, Biała Podlaska, Świętochłowice, Ełk, Pruszków, Starachowice, Ostrołęka, Zawiercie, Legionowo, Puławy, Tarnobrzeg, Skarżysko-Kamienna i Wodzisław Śląski, Radomsko, Starogard Gdański, Skierniewice, Kutno, Krosno, Nysa, Dębica, Ciechanów, Zduńska Wola, Kołobrzeg, Wejherowo, Sieradz, Rumia, Otwock, Oświęcim, Świnoujście, Świnoujście, Żyrardów, Bolesławiec, Sopot, Nowa Sól, Chrzanów, Knurów, Jarosław, Świdnik, Sanok, Chojnice, Żary, Szczecinek, Brzeg, Malbork i Mikołów, Sochaczew, Olkusz, Jasło, Kwidzyn, Oleśnica, Mińsk Mazowiecki, Wołomin, Kraśnik, Cieszyn, Dzierżoniów, Lębork, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Police, Piaseczno i Ostróda, Zgorzelec i wiele innych. Dostawa części zamiennych do domu trwa 1-2 dni. Nasi menedżerowie poinformują Cię za pomocą wiadomości tekstowej o tym, że Twoje towary zostały wysłane lub są gotowe do odbioru. Więcej o warunkach dostawy można przeczytać klikając na ten link - https://www.signeda.pl/regulamin-sklepu-internetowego

Chłodnica samochodowa jest istotną częścią układu chłodzenia

Chłodnica samochodowa to szczególnie istotna część, odpowiedzialna za chłodzenie silnika i utrzymanie optymalnej temperatury silnika. Chłodnice samochodowe usuwają nadmiar ciepła powstający podczas pracy silnika za pomocą cyrkulacji płynu chłodzącego i powietrza. Temperatura silnika, przy której rozpoczyna się funkcja chłodzenia chłodnicy, może się różnić w zależności od rozwiązań konstrukcyjnych różnych producentów. Jednakże w uśrednieniu chłodnica zaczyna chłodzić silnik, gdy osiągnie on temperaturę 80–90°C.

Naturalnie, im dłuższe i częstsze są Państwa codzienne podróże samochodem, tym częściej i dłużej będzie działać funkcja chłodzenia chłodnicy samochodowej. Stale działająca chłodnica, jak każda inna część samochodu, ulega zużyciu. Chłodnice samochodowe i powiązane z nimi komponenty napotykają różne problemy i awarie. Jeśli zidentyfikują je Państwo na czas, mogą Państwo rozwiązać te problemy stosunkowo niedrogo i szybko. Poniżej przedstawiamy opisy najczęstszych awarii chłodnic i części z nimi powiązanych.

Najczęstsze awarie chłodnicy, układu chłodzenia

Wycieki z chłodnicy. Wycieki z chłodnicy mogą wystąpić zarówno w nowych, jak i starych chłodnicach. Szybkość i sposób rozwiązania problemu zależy od przyczyny takiej awarii. Jeżeli wycieki są spowodowane różnymi uszkodzeniami nadwozia w wyniku uderzeń, w pierwszej kolejności określa się stopień uszkodzenia. W przypadku drobnych usterek otwory są łatane lub spawane. Jeśli jednak uszkodzenie nadwozia jest poważne (chłodnice często ulegają uszkodzeniu w wypadkach), zwykle wymienia się całą chłodnicę.

Wycieki mogą być również spowodowane korozją obudowy chłodnicy. Aby ustalić, czy warto jeszcze dokonywać naprawy takiej chłodnicy, należy ją najpierw przepłukać i oczyścić z powstałych wewnątrz osadów. Jeśli korozja nie wpłynęła poważnie na powierzchnię metalu, chłodnicę można naprawić. Jeśli jednak chłodnica jest poważnie skorodowana, zaleca się jej jak najszybszą wymianę.

Osady wewnątrz chłodnicy. Wewnątrz długo używanej, nieszczelnej lub mocno skorodowanej chłodnicy gromadzą się różne zabrudzenia i rdza. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany przez dłuższy czas, może to znacznie wpłynąć na wydajność płynu chłodzącego, a nawet spowodować przegrzanie silnika.

Odkładanie się osadów można wyraźnie rozpoznać po różnych oznakach. W przypadku zaawansowanej korozji na zewnątrz chłodnicy wyraźnie widoczne są osady i ślady rdzy. Podczas uzupełniania płynu chłodzącego lub sprawdzania jego poziomu i stanu gołym okiem można zauważyć, że kolor płynu niezamarzającego robi się szarawy (lub ma odcień lekko brązowawy). Większe gromadzenie się osadów znacząco wpływa również na temperaturę silnika. Ze względu na osady w układzie chłodnicy temperatura silnika rośnie znacznie szybciej i pozostaje wysoka.

Awarie termostatu. Chłodnica to część, przez którą przepływający płyn chłodzący pomaga schłodzić pracujący silnik samochodu. Termostat chłodnicy reguluje z kolei intensywność przepływu płynu niezamarzającego. W reakcji na aktualną temperaturę pracującego silnika i jej zmiany termostat zwiększa lub zmniejsza intensywność przepływu płynu chłodzącego. Przepływ jest regulowany w taki sposób, aby zapewnić optymalny poziom temperatury pracującego silnika. Gdy na początku jazdy silnik jest jeszcze zimny, termostat zamyka się i zapobiega przepływowi płynu niezamarzającego przez układ chłodzenia. W ten sposób zapewnione jest utrzymanie optymalnej temperatury silnika.

W przypadku awarii termostatu najpierw zauważalne są duże wahania temperatury silnika. Nieuregulowany przepływ płynu chłodzącego w układzie krąży nieefektywnie lub w ogóle nie chłodzi silnika. Może to powodować bardzo poważne problemy. Na przykład, jeśli uszkodzony termostat utknie w pozycji zamkniętej, płyn niezamarzający nie ochłodzi silnika, a jego temperatura gwałtownie wzrośnie. Jeśli nie zwrócą Państwo uwagi na wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej, silnik po prostu się przegrzeje. Dlatego, aby w porę zauważyć i zareagować na awarię termostatu, należy przede wszystkim obserwować poziom temperatury silnika. Jeśli zauważą Państwo nietypowe wahania, należy zatrzymać się tak szybko, jak to możliwe. Trzeba zaczekać, aż silnik ostygnie i poszukać możliwych przyczyn problemu, nie zapominając o sprawdzeniu stanu termostatu. Uszkodzonego termostatu nie naprawia się. Część nienadająca się do użytku zostaje wymieniona na nową.

Niejeden kierowca, zauważywszy większy spadek poziomu płynu chłodzącego i nagły wzrost temperatury silnika, zaczyna naprędce szukać usterek w układzie chłodzenia. Zanim to Państwo zrobią, radzimy pomyśleć o innej możliwej przyczynie problemu – płynie chłodzącym.

Jeśli wybierają Państwo niskiej jakości płyn niezamarzający, ogólna wydajność układu chłodzenia może zostać znacznie zmniejszona. Co więcej, przyczyną korozji może stać się kiepski płyn chłodzący – zamarzający w temperaturach wyższych niż podane i reagujący chemicznie z pozostałościami dawnego płynu do chłodnicy. Aby uniknąć tych problemów, należy wybierać płyn niezamarzający od certyfikowanych producentów w sprawdzonych sklepach z częściami samochodowymi. 


Pielęgnacja chłodnic samochodowych

Stała eksploatacja samochodu nie pozwoli uniknąć naturalnego zużycia chłodnic. Jednakże odpowiednie zadbanie o tę ważną część niewątpliwie wydłuży żywotność wydajnej chłodnicy. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Państwu prawidłowo dokonywać konserwacji chłodnic. 

Należy regularnie czyścić zewnętrzną część obudowy chłodnicy. Większość właścicieli samochodów zupełnie niepotrzebnie pozostaje obojętna na to działanie. Warto jednak pamiętać, że gdy zewnętrzna część chłodnicy jest mocno zanieczyszczona, wydajność układu chłodzenia znacznie spada. Zanieczyszczenia stanowią barierę pomiędzy powierzchnią chłodnicy a otaczającym ją środowiskiem, uniemożliwiając tym samym cyrkulację powietrza przez tzw. blaszki chłodnicy.
Czyszczenie zewnętrznej części chłodnicy samochodowej nie jest skomplikowane. Do czyszczenia można używać wilgotnych ściereczek, szmatek lub miękkich szczoteczek. Można także zastosować specjalne środki do czyszczenia chłodnic, jednak wtedy ważne jest zapoznanie się z instrukcją ich stosowania. Należy dokładnie i ostrożnie wyczyścić chłodnice z zewnątrz (tak, aby nie uszkodzić ich metalowych blaszek).

Regularnie sprawdzaj poziom płynu do chłodnicy. Aby zapewnić skuteczne chłodzenie silnika, niezbędny jest odpowiedni poziom płynu do chłodnicy. W celach profilaktycznych zaleca się sprawdzanie poziomu płynu mniej więcej raz w miesiącu. Rzecz jasna, jeśli warunki jazdy od czasu do czasu są wyjątkowo nietypowe, a silnik ciężko pracuje, warto wziąć to pod uwagę i częściej sprawdzać poziom płynu.

Należy okresowo sprawdzać cały system chłodzenia: Nie zapominać regularnie sprawdzać stanu innych części układu chłodzenia (wymiennika ciepła, wentylatora, termostatu). Tylko prawidłowa praca wszystkich elementów układu chłodzenia zapewni efektywną pracę chłodnicy. 

Unikać uszkodzeń chłodnicy. Chłodnica jest niezwykle wrażliwa na uderzenia i uszkodzenia. Nawet najmniejsze pęknięcia, szczeliny, które pojawiły się podczas uderzeń lub silnych wstrząsów, mogą po pewnym czasie przerodzić się w poważne problemy z układem chłodzenia. Nie można o tym zapominać i należy prowadzić swój pojazd ostrożnie i odpowiedzialnie.

Jak wybrać chłodnicę samochodową?

Przy wyborze chłodnicy samochodowej, bardzo ważna jest znajomość pojemności skokowej silnika samochodu (na przykład 1.9 TDI; 2.2 CDI itp.) i jego mocy (na przykład 120 kW; 180 kW itp.). Wybierając chłodnicę samochodową należy zwrócić uwagę na to, aby w uwagach podany był właściwy model samochodu i pojemność silnika. Jeśli nie mogą Państwo znaleźć odpowiedniej chłodnicy do swojego samochodu lub nie są całkowicie pewni, czy żądana chłodnica jest odpowiednia, proszę skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy Państwu pomogą. 

Chłodnice samochodowe lub części do chłodnic samochodowych można szybko i wygodnie kupić korzystając z nowoczesnej wyszukiwarki sklepu internetowego Signeda. Dzięki zaledwie kilku kliknięciom będą Państwo mogli wygodnie wybierać i zamawiać produkty od uznanych na całym świecie producentów w bardzo atrakcyjnej cenie. 

Istotną część naszej oferty stanowią chłodnice samochodowe oraz inne części układu chłodzenia. Po skorzystaniu ze szczegółowych konsultacji specjalistów Signeda będą Państwo mogli skompletować niezawodny system ogrzewania i chłodzenia. Ze względu na różnorodność oferty, bez problemu można znaleźć chłodnice do samochodów osobowych producentów europejskich, azjatyckich i amerykańskich. Chcemy również przypomnieć, że przy wymianie chłodnic w większości przypadków wymieniane są także ich dodatkowe części, takie jak korek chłodnicy czy zbiornik wyrównawczy. Jakość wymienionych części ma znaczenie dla całkowitej żywotności układu chłodzenia. W naszym katalogu znajdą Państwo dodatkowe części chłodnicy dobrej jakości. Z kolei takie produkty, jak płyn chłodzący, znajdą Państwo w kategorii „Akcesoria samochodowe” > „Autochemia” > „Płyn do chłodnicy”.